Menu
prevnext

MilliPark

..Dilek Yarımadası Miliparkı Güzelçamlı sınırları içinde ve Kuşadası’na 28 km. uzaklıktadır. Küçük menderes ile Büyük Menderes arasinda kalan Dilek yarim adasi, bes yüz milyon yillik menderes kütlesinin bir parçasidir. Yarimada kus uçusu ortalama 20 km uzunlugunda 6 km genisliginde kabarik sekillerin hakim oldugu yarimadada yer alan Dilek dagi Aydin Daglarinin bati uzantisini olusturur. En yüksek yeri Dilek tepesi, Yarimada pek çok derin kanyonla ve vadiye bölünmüs akarsularla parçalanmis vahsi bir görünümü vardir. Bu kanyon ve vadiler çesitli hayvan ve bitki türlerinin barinagidir.

….. Milli park 19.05.1966 Yilinda, Ak dere ve Karine Orman Bölgesini de içine alarak Samsundagi Milli parki olarak ayrilmistir. Bugünkü alani 11.012 hektardir.Ortalama yüksekligi 600-650 metredir. En yüksek nokta ise dilek tepesi 1237 metredir.

Güzelçamli Milli parki, flora (bitki) ve faunasiyla (hayvan) Türkiye’nin en zengin milli parkidir. Milli parkta; Hatay’dan baslayarak Türk – Rus sinirinda sonuçlanan Türkiye sahil seridinde yer alan bitki örtülerinden özellikle agaç ve agaççiklarin büyük bir kismi bu küçük yarimadada mevcuttur. Buözellik yarimadanin jeolojik yapisiyla ilgilidir.